Bugun...


BEBEKLERDE SAĞLIKLI GELİŞİM İÇİN EN ÖNEMLİ ŞART NE
Bebeklerdeki sağlık gelişimi için en önemli unsurun ne olduğu konusunda, Özel Çorlu Vatan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Sinan Aslan, çok önemli bilgiler verdi. Çocukların en geç gece 20 yada 20/30 yatakta olmaları gerektiğinin önemine değindi. Bebek büyüten ailelerin yaşadığı en önemli sorunlardan biri, bebeklerinin uzun süre düzene girmeyen gece uykularıdır. Özel Çorlu Vatan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Sinan Aslan, çocuklarda uyku düzenini geliştirmek

BEBEKLERDE SAĞLIKLI GELİŞİM İÇİN EN ÖNEMLİ ŞART NE

Aileler çocukların düzenine göre hareket etmelidir!

Uzmanı Dr.Sinan Aslan’ın bu önemli açıklamaları ile ilgili olarak Çorlu Özel Vatan Hastanesinden yapılan bilgilendirme açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Çocukta düzenli uyku, düzenli beslenmeyle doğrudan ilişkilidir. Bebeğin veya küçük yaştaki çocuğun düzene alıştırılma evresinde, ailelerin otoriter ve tutarlı davranmaları gerekmektedir. Sağlıklı bir çocuğun akşamları en geç 20.00 ya da 20.30’da yatakta olması gerekir. Çocuğun uykusu geldiğinde kendisinin gidip yatacağı düşüncesi doğru değildir; çünkü uykusu gelen çocuk daha da hareketlenir ve bu şekilde uykusu kaçar. Bu da çocukta huzursuzluğa neden olur. Belli bir beslenme ve uyku düzenine sahip olan çocuklar her zaman daha huzurludur. Bu nedenle, ailelerin kendi özel yaşamlarından fedakârlıklarda bulunup, çocuk için uygun beslenme ve uyku düzenine göre hareket etmeleri gerekmektedir.

Çocuk, saat 22.00’de en derin uykusunda olmalıdır!

Çocukların uykuya olan ihtiyaçları ve uyku süreleri büyüme dönemlerine göre değişir. Yenidoğan, en fazla uyku ihtiyacı olan dönemdir. Yenidoğanın uykusu 18-20 saate kadar ulaşabilir. Büyüdükçe algısı açılan çocuğun, uyku süresi de kısalacaktır. Büyüme hormonu saat 22.00 civarında en yüksek düzeylere ulaşır. Bu nedenle çocuk hangi yaşta olursa olsun, bu saatlerde derin uykuda olmalıdır.

Uykuya 1 saat kala beslenme kesilmelidir!
 

Özellikle mama ile beslenen bebeklerde, yaklaşık 10. aydan sonra gece beslenmesi önerilmemektedir. Anne sütü alan bebekler gece aşırı miktarda olmamak koşulu ile beslenebilir. Çünkü gece beslemeleri çocuklarda sık uyanmanın yanında, reflü, üst solunum yolları veya orta kulak enfeksiyonları gibi sorunlara neden olabilir. Gece saatlerinde beslenen çocukların kahvaltılarda da iştahı azalabilir. Bu nedenle 1 yaşını geçen çocuklarda, uyku saatine 1 saat kala, beslenme kesilmelidir. Verilecek bu son öğün için ise tahıllı mamaların tercih edilmesi çocuğun gece boyu tok kalmasını sağlayacak, sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştıracak ve rahat bir uyku için metabolizmasına yardımcı olacaktır.

Uykuyu hatırlatıcı davranışlar her gece tekrarlanmalıdır!
 

İlk aylardan itibaren, kendisine uykuyu anımsatacak belli davranış ve objeler çocukları uykuya hazırlayacaktır. Sıcak bir banyo, pijamalarının giydirilmesi, sadece yatakta duran bir oyuncağının kucağına verilmesi, loş ışıkta aynı ninninin söylenmesi, her akşam bunlardan birinin tekrarlanması, çocuğun vücuduna uyku saatinin geldiğini anlatır.

Çocuk, kendi kendine uyumalıdır!
 

Çocuklar uyurken değil, uyumak üzereyken yatağa yatırılmalıdır. Anne, çocuğun kendi kendine uykuya dalmasına izin vermelidir. Uykusu gelen çocuk, tıpkı yetişkinlerin kendileri için sağladıkları koşullar gibi uyumak için, ışığı kapamak, yatağa yatmak, yorganı örtmek gibi belli şartların sağlanmasına ihtiyaç duyabilir. Çocuk sallanarak, emzirilerek, biberonla mama verilerek uyumaya alıştırılırsa, gece uykusu bölündüğünde, yeniden aynı koşulların sağlanmasını isteyecektir. Dolayısıyla, eğer çocuğun bir sağlık sorunu yok ise, yatağına yatırıldığında ağlasa bile kucağa alınmamalı veya sakinleştirilip yeniden uyuması için yatağa bırakılmalıdır.

Çocuğunuz her şeye rağmen uyumuyorsa!
 

Aile, çocuğa düzenli uyku için düzenli bir hayat imkânı sağlar ve bilinçli uyku alışkanlıkları kazandırırsa, en yaramaz ve söz dinlemeyen çocuk bile bir süre direnip, sonrasında bu düzene alışacaktır. Eğer çocuk her şeye rağmen uyumuyor ve şiddetli şekilde ağlıyorsa, bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Çocuğun bir sağlık sorunu olup olmadığından emin olmak için uzman yardımı almak yararlı olacaktır” dedi.

Haber: Abdurrahim Yıldırım
Bu haber 283 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZ1 + 6 =
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANANLAR HABERLER
YUKARI